Poradna

Proč kvalitně spát?

Nedostatek kvalitního spánku je pro naše zdraví devastující.

Věděli jste, že zatímco bez jídla vydržíte týdny, bez vody dny, tak bez spánku jste po více než 1 dnu zcela vyčerpaní, neschopni čehokoliv.

Kvalitní spánek = regenerace vašich svalů, kloubů, ale i celé oběhové soustavy a srdce.

Věděli jste, že nedostatek kvalitního spánku prohlubuje problémy s krevním tlakem? A naopak – spánek předchází těmto problémům?

Předcházení drastickým poruchám spánku

Vědeli jste, že spánková apnoe jako jedna z nejčastějších poruch spánku přináší takové problémy, že už nebudete schopni běžného života. Budění v noci a neschopnost dlouho spát je vyčerpávajíci a bere chuť do života.

Chceme být výkonní.

Už jste někdy viděli mimořádné výkony unaveného a nevyspaného člověka? Všichni víme, jak stoupá naše chybovost bez kvalitního spánku.

Chceme být spokojení a šťastní

Viděli jste někdy spokojeného špatně vyspaného člověka?
Všimli jste si, že když má někdo špatnou náladu, tak první, na co se ho zeptáme je, zda se špatně vyspal?

Co to znamená kvalitně spát?

Spát přiměřeně dlouho

  • Neexistuje univerzální návod
  • V každém věku je to jiné
  • Každý z nás má jiné potřeby
  • Platí, že každý víme, co potřebujeme a neměli bychom tuto potřebu dlouhodobě nenaplňovat

Spát klidně

  • Časté pohyby, převracení se, není zdravé
  • Typickým problémem je příliš tvrdá matrace, která nás nenechá oddechnout
  • Dalším problémem je špatné prostředí pro spánek (příliš světla, hluk apod.)

Spát hluboce

  • Povrchní spánek nás nenechá odpočinout
  • Hlavně naše srdce a oběhová soustava si odpočinou až v hlubokém spánku

Jak si zabezpečit kvalitní spánek?

Jak vybrat tu správnou matraci pro vás?

K tomu, aby jste si na tuto otázku odpověděli správně a tím zabezpečili kvalitní a pohodlný spánek je nutné zodpovědět několik otázek.
Tím si předvyberete typ matrace, který by vám měl podle různých kritérií vyhovovat.Důležité však je i matraci vyzkoušet na prodejně, aby jste si svůj předvýběr ověřili a zároveň si nechali poradit od vyškolených asistentů, kteří znají o matracích všechny informace, které jsou k výběru zapotřebí. Je lepší věnovat pár minut zkoušení na prodejně, než pak následně v noci špatně spát. 

Tady jsou otázky, které vám pomůžou vybrat.

1. Věk

Pro děti a mládež doporučujeme tužší matrace bez paměťové pěny anebo jen s její tenkou vrstvou. Pro tuto věkovou kategorii nešetřete na kvalitě, mějte na paměti, že děti stráví v posteli více hodin než dospělí, často s tváří zabořenou v matraci a tak je obzvášt důležitá kvalita použitých materiálů. Doporučujeme studené pěny, pěny na vodní bázi anebo přírodní materiály. Pro lidi ve středním věku je vhodná středně tuhá matrace, nejlépe i s možností různé tuhosti z každé strany. I v téhle věkové kategorii je potřebná dostatečná opora při poloze vleže a při protáčení se, ale už je vhodné myslet i na větší pohodlí. Tady je vhodná kombinace různých pěn, nejlépe studené pěny a paměťové pěny v různých výškách. Pro lidi ve vyšším věku a seniory je vhodné přidat na měkosti. Je to hlavně proto, že v tomto věku už existuje vyšší opotřebovanost kloubů a zejména v poloze na boku může vznikat tlak způsobující po chvíli až bolest. Tomu se dá zabránit použitím antidekubitních materiálů, zejména paměťové pěny, která dokáže eliminovat tlak.

2. Spánková poloha

Při spánku na zádech je vhodná tužší matrace, která vám poskytne oporu a umožní protažení. S vyšším věkem je pak vhodné matraci změkčovat, aby nedocházelo k tlaku v oblasti beder nebo k pnutí v křížové části páteře. Při spánku na boku je vhodná měkčí matrace, která se přizpůsobí křivkám těla a to hlavně v ramenní a bederní oblasti. Při měnících se polohách je nutné hledat kompromis, aby jsme dosáhli dostatečnou oporu potřebnou při otáčení, ale ať je matrac i dost pohodlná. Tu je nejvhodnější typ matrace, který má každou stranu jiné tuhosti a tím si můžete přispůsobit měkost svým potřebám.

3. Zdravotní stav

Pro kvalitní spánek je nutné vybrat matraci tak, aby jste vzali v úvahu váš zdravotní stav. Obecně jsou pro problémy s páteří vhodná tužší matrace a při problémech s kloubami naopak ty měkčí. Nedoporučují se však vybírat ani extrémně tvrdé ani extrémně měkké, aby jste si při řešení jednoho neduhu nepoškodili jinou část těla. Pro sportovce nebo lidi s ochořeními páteře nebo krevního oběhu existují i speciální matrace, které napomáhají regeneraci těla během spánku. Z naší nabídky je to matrace DNA, která využívá patentovanou technologii DNA pěnových pružin.

4. Tuhost

Tuhost vhodnou právě pro vás vám do určité míry určili odpovědi na předcházející otázky, tady jich však shrneme. Tuhost měkká – vhodná pro seniory,lidi s nízkou váhou, ženy a muže s klenutějšími boky nebo rameny. Tuhost střední – vhodná pro lidi ve středním věku,kteří mají rádi pohodlí a nemají vážné zdravotní problémy. Tuhost středně tuhá – vhodná pro lidi v mladším věku anebo lidi ve středním věku, kteří preferují pevnější oporu.Vhodné pro lidi s problémy s páteří. Tuhost tuhá – vhodná pro děti, mládež, lidi s vyšší hmotností a lidi spící výhradně na zádech.

5. Cena

Vysloveně levné matrace nedoporučujeme, protože příliš nízká cena je vždy na úkor kvality a zdravotní vhodnosti.Můžete si však vybrat i modely, které pořídíte za rozumnou cenu a stále ve slušné kvalitě. Anebo si můžete dopřát luxus a výjimečné materiály jako je kašmír, velbloudí vlna, koňské žíně, len a užívat si dobrý spánek, který si zasloužíte.

Nejčastěji kladené otázky

1. Která matrace je lepší pěnová nebo pružinová?

Je to individuální. Pěnové matrace jsou obecně prodávanější protože vyhovují většine uživatelů. Jsou vhodné i jako zdravotní matrace, pro alergiky, pro lidi s ochoreními páteře a taky pro děti. Kromě toho mohou být použity na jakýkoli podklad – lamelový, laťový rošt a také na boxspringovou základnu. Pružinové matrace nejsou vhodné pro alergiky protože stláčení pružin víří vzduch a tím i prach. Také nejsou vhodné pro lidi, ktorí potřebují pevnější oporu pro páteř. Naopak dokážaou být velice pohodlné lidem, kteří potřebují měkší matraci
a chtějí měkkost dosáhnout jinak než poddajností paměťové pěny. Můžou být umístněny na laťové rošty nebo na boxspringové základny.

2. Závisí výběr matrace na věku?

Ano, věk je důležitý faktor při výběru matrace pro vás. Děti, které ještě rostou potřebují pevnější matraci, aby se mohli na matraci porádně natáhnout. Ve středním věku je nejvhodnější střední tuhost s určitou, nejlépe variovatelnou vrstvou z paměťové pěny, se kterou si tu měkkost, resp. tuhost upravíte sami. Čím jsme starší, je stále více potřeba ulevit tlaku na bederné a ramenné klouby a tak volíme jěště měkčí matraci, na které však stále bude možné se bez problémů otáčet, resp. se o ni při vstávání opřít.

3. Je váha důležitým faktorem při výběru matrace?

Lidi s nižší hmotností by měli používat měkčí matrace protože je nezatíží takovou vahou jako lidi větší postavy. Proto je vhodné s narůstajíci váhou vybírat i tužší matraci. Jestli jsou partneři s vyšším váhovým rozdílem, doporučuje se, aby si každý vybral vhodnou matraci pro sebe s tím, že stačí, že budou stejné výšky.

4. Závisí výběr matrace na poloze, ve které spíme?

Když spíme vätšinou na boku, je vhodnější měkčí matrace, matrace pružinová nebo matrace s vyšší vrstvou paměťové pěny. Je to proto, aby se křivky těla více vnořili do matrace a tak umožnili narovnání páteře. Naopak, pro lidi spíci více na zádech nebo lidi se zdravotními
problémami páteře jsou vhodnější tužší, opornější matrace. Když se vám stává, že často měníte polohy může to být proto, že vaše matrace vám nesedí a proto má vaše tělo podvědomě „utíkat“ z jedné polohy do druhé a hledat pohodlí, které nenachází.

5. Ovplyvňují alergie výběr matrace?

Taštičkové nebo pružinové matrace nejsou vhodné pro alergiky. Pohyby pružin víří prach a následky můžou být velice nepříjemné. Proto pro alergiky doporučujeme pěnové matrace s hypoalergénnimi pratelnými potahy. Jako absolutní nutnost považujeme také používaní kvalitního matracového chrániče, který je velice hygienický, prodyšný a lze ho prát až na 90 stupňů.